Home Restaurátorské práce Sochařská díla z kovu Socha Hygie v Jeseníku

Socha Hygie v Jeseníku

 

Český pomník se sochou Hygie na lázeňské kolonádě v Jeseníku



Zadavatel restaurátorských prací:Lázně Jeseník

Datace: 1874
Umístění: lázeňská kolonáda v Jeseníku
rejstř. č. 25342/8-946.
Materiál: žula, pískovec, mramor, bronz, zinková kompozice, železo
Rozměry: výška cca 8 m
Autor: sochařské výzdoby J. V. Myslbek, architektury A. Wiehl

Citace z publikace Severní Morava roč. 1974




Stav před restaurováním:

Socha Hygie – socha je odlita ze zinkové kompozice. Jednotlivé odlité díly jsou pospojovány letováním na měkko cínovo-olověnou pájkou. Některé spoje jsou již popraskané a praskliny se objevily i v plochách mimo spoje. Protože zinek je těžký, ale křehký bývají sochy ještě z vnitřní strany vyztuženy železným profilem, ale setkal jsem se i se dřevem. V každém případě bude železným profilem vyztužen kovový soklík sochy, na kterém budou i kotevní prvky a s největší pravděpodobností bude jejich pevnost silně narušena korozí.
Na povrchu zinku je černý nátěr, o kterém se domnívám, že byl proveden v roce 2004, při 130. Výročí odhalení pomníku. Nátěr byl proveden in sittu bez odstranění koroze z povrchu zinku. Tím došlo k částečnému „uzavření“ korozních ložisek na zinku a koroze pod nátěrem pokračuje. Předpokládám, že se pod černou barvou dohledají fragmentární zbytky původní povrchové úpravy, hlavně v záhybech. Zinková kompozice do exteriéru byla vždy opatřena nátěrem. Většinou se jednalo o monochromní nátěr ve zvolené barvě, nebo povrch imitoval jiný materiál např. bronz. Po provedení stratigrafie, bude pravděpodobně možné stanovit vývoj barevnosti sochy a zvolit vyhovující odstín.
Bronzové prvky pomníku –

Medailon – vystupující reliéf obličeje a perlovec po obvodě mají pěknou patinu. V ploše medailonu a mezi perlovcem jsou usazené prachové depozity a zbytky starších fixačních prostředků. Nápis na medailonu, původně zlacený, je vyplněn tekutým zlatým bronzem. Ozdobné šrouby s motivem akantu jsou v pořádku.

Lví hlava – opět vystupující reliéf má pěknou patinu, ale v hloubkách hřívy jsou depozity. Lvovi chybí spodní čelist. Na dně bazénku je železná korodující odtoková trubka. Měla by být nahrazena mosaznou.

Železná dvířka – dvířka na zadní straně pomníku jsou celá zkorodovaná, hlavně výplňový plech z vnitřní strany. Zámek je již delší dobu nefunkční.


Plášť sochy byl na mnoha místech popraskaný.


Detail povrchu sochy před restaurováním.


Prasklá miska na vodu.


Při demontáži se spodní, popraskaná část rozpadla na jednotlivé díly z nichž byla socha sestavena.


Na dílně, byla po očištění povrchu, socha postupně sletována.


Zaletovaná a začištěná miska na vodu.


Kotevní a konstrukční prvky před osazením sochy. Restaurovaná hlavice pískovcového sloupu.


Barevnost sochy byla zvolena na základě výsledků stratigrafie a konzultace s památkovým dozorem.


Celkový pohled na stav po restaurování. Restaurování kamenných prvků pomníku provedl Mgr. Ladislav Werkmann z Olomouce.
 
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16